-
- Wydział Stanowisko ds. ochrony środowiska i rolnictwa/Stanowisko ds. realizacji podatków i opłat/Stanowisko ds. wymiaru zobowiązań pieniężnych
- Termin załatwienia Decyzję wydaje się w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku o zwrot podatku. Wypłata zwrotu podatku przyznanego na podstawie decyzji następuje w terminach: • od 2 do 30 kwietnia, jeżeli wniosek o zwrot podatku został złożony w terminie od 1 do 28 ( 29 ) lutego, • od 1 do 31 października, jeżeli wniosek o zwrot podatku został złożony w terminie od 1 do 31 sierpnia.
- Osoba kontaktowa Agnieszka Orłowska, Elżbieta Łukaszewska, Joanna Śmiechowska
- Miejsce załatwienia rząd Gminy Wielgie; ul. Starowiejska 8, 87-603 Wielgie pokój nr 8 lub nr 3
- Telefon kontaktowy 542897380 w. 44, w. 40
- Miejsce odbioru rząd Gminy Wielgie; ul. Starowiejska 8, 87-603 Wielgie pokój nr 8 lub nr 3
- Wymagane dokumenty
1.Wniosek o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.
2.Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc w rolnictwie lub rybołówstwie inną niż pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie.
3.Oświadczenie o nieotrzymaniu pomocy publicznej.
4.Faktury VAT potwierdzające dowód zakup oleju napędowego w okresie 6 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku.
5.Numer w Krajowym Rejestrze Sądowym w przypadku, gdy producent rolny podlega wpisowi do tego rejestru. - Opłaty Wniosek o zwrot podatku wraz z załącznikami oraz decyzja o przyznaniu zwrotu podatku nie podlegają opłacie skarbowej.
- Tryb odwoławczy Od decyzji służy prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Włocławku w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji, za pośrednictwem organu wydającego decyzje.
- Uwagi
1. Wniosek o zwrot podatku składa się w terminach od 1 do 28 ( 29 ) lutego i od 1 do 31 sierpnia wraz z fakturami VAT stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie 6 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku. Wnioski złożone w innych niż wymienione wyżej terminach nie będą rozpatrywane.
2. Za producenta rolnego uznaje się osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, będącą posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym.
3. Za gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym uważa się obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zakrzewione lub zadrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej. Podstawą do określenia rocznego limitu zwrotu podatku dla producenta rolnego jest powierzchnia użytków rolnych wyrażona w ha fizycznych.
4. W przypadku, gdy grunty gospodarstwa rolnego stanowią przedmiot współposiadania, zwrot podatku akcyzowego przysługuje temu współposiadaczowi, w stosunku, do którego pozostali współposiadacze wyrazili pisemną zgodę (zgoda będzie wyrażana we wniosku i nie dotyczy współmałżonków).
5. W przypadku, gdy grunty gospodarstwa rolnego stanowią przedmiot posiadania samoistnego i posiadania zależnego, zwrot podatku przysługuje posiadaczowi zależnemu.
6. Faktura VAT powinna spełniać wymogi określone w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 95, poz. 798, ze zm.).
7. Możliwy jest zwrot oryginałów faktur VAT po ich skopiowaniu i umieszczeniu na kopiach odpowiednich adnotacji urzędowych przez upoważnionego pracownika Wydziału Podatków i Opłat.
8. Kwotę zwrotu podatku akcyzowego na 2017 r. ustala się jako iloczyn ilości oleju napędowego zakupionego do produkcji rolnej, wynikającej z faktur VAT oraz stawki zwrotu na 1 litr (w 2017 roku – 1,00 zł/litr) z tym, że kwota zwrotu podatku nie może być wyższa niż 86,00 zł na 1 ha powierzchni użytków rolnych będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego, określonej w ewidencji gruntów i budynków, według stanu na dzień 1 kwietnia danego roku.
9. Przy ustalaniu ww. limitu nie uwzględnia się gruntów gospodarstw rolnych, na których zaprzestano produkcji rolnej oraz gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza w rozumieniu przepisów o podatku rolnym. - Podstawa prawna
1. Ustawa z dnia 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (Dz. U. z 2015, poz. 1340 ze zm ).
2. Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 lipca 2013 r. w sprawie wzoru wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (Dz. U. z 2013, poz. 789)
3. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 listopada 2016 r. w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 1 litr oleju w 2017 r. (Dz. U. z 2016 r. poz. 1934).
- Typ treściProcedury załatwiania spraw
Załączniki
Karta Usługi - Zwrot podatku akcyzowego | dodany: 12:22, 24.08.2017 | przez: Wiesław Zając | ||
wniosek na zwrot podatku akcyzowego | dodany: 12:22, 24.08.2017 | przez: Wiesław Zając | ||
zestawienie faktur do zwrotu akcyzy za paliwo | dodany: 12:22, 24.08.2017 | przez: Wiesław Zając | ||
Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc w rolnictwie lub rybołówstwie (1) | dodany: 12:22, 24.08.2017 | przez: Wiesław Zając |